TRADIČNÍ POKRMY MALÉ HANÉ

 

VÝZVA: MÁTE NĚJAKÝ SVŮJ RECEPT, NEBO RECEPT,

KTERÝ DĚLALI JIŽ VAŠE BABIČKY? NAPIŠTE NÁM A MY HO ZDE RÁDI UVEŘEJNÍME.

 

PŮĎÁKY

RECEPT 12KS

 1 kg polohrubé mouky

25 dkg cukru
25 dkg másla
6 dkg kvasnic
1 lžíci sádla
1 vejce + 5 žloutků
1 kávovou lžičku soli
citrónovou kůru
muškátový oříšek
vanilku
rum
mléko nebo šlehačku

 

Těsto řádně rozpracujeme a necháme vykynout. Z vykynutého těsta vytvoříme bochánky o váze přibližně 20 dkg, které rozválíme do čtverců silných asi 1 cm. Na ně rozetřeme náplň (makovou, tvarohovou nebo povidlovou ze sušených hrušek). Náplň roztíráme do čtverce tak, aby rohy těsta zůstaly prázdné. Složíme jako skládaný koláč, tzn. protiúhlé rohy spojíme uprostřed koláče. Těsto musíme v prostředku hodně přimáčknout, aby se koláče neotevřely. Dáme na sádlem vymaštěný plech (2 kusy), koláče by se neměly dotýkat, potřeme rozšlehaným vajíčkem, necháme ještě vykynout a dáme péci. Upečené potřeme máslem a prostředek posypeme strouhaným perníkem.
A jak připravíme náplně? Do tvarohové dáme tvaroh, máslo, cukr, žloutky nebo celá vejce, vanilku a hrozinky. Na makovou potřebujeme umletý mák, perník, skořici, cukr, vanilku, citrónovou kůru, máslo a rum. Zajímavá je i náplň hrušková - pomleté uvařené sušené hrušky nebo hrušková povidla dochutíme skořicí, badyánem, hřebíčkem, vanilkou, cukrem a máslem. A teď už stačí popřát jen dobrou chuť!

 

 

KADLÉČKA

(AUTORKA MAGDA KALOVÁ)

 

 RECEPT 25KS

Těsto:

100 G HERY

150 ML SMETANY

1 VEJCE

1/2 DROŽDÍ

250 G POLOHRUBÉ MOUKY

CITRONOVÁ KŮRA

SŮL

 

25 KS SUŠENÝCH ŠVESTEK

25 KS MANDLÍ

 

Tvarohová náplň:

1/2 ŽLOUTKU

1/2 TVAROHU

VANILKOVÝ CUKR

CITRONOVÁ KŮRA

SŮL

 

Postup: Mandličky spaříme a oloupeme, každou švestku naplníme jednou mandličkou. Připravíme si klasické kynuté těsto, Heru (nebo máslo) necháme trochu povolit, vymícháme těsto, necháme kynout. Těsto rozdělíme na 25 kousků, vytvarujeme z každého kousku kuličku, dáme ji na plech a plněnou švestku umístíme doprostřed, zatlačíme ji tam. Okraje potřeme rozmíchaným vajíčkem a dáme péci. Před pečením si připravíme i tvarohovou náplň. Jakmile se začne těsto při pečení zvedat, zamáčkneme švestku hlouběji (třeba druhou stranou vařečky), aby se udělal prostor pro tvarohovou náplň, kterou "zakryjeme" celou švestku a pečeme dál. No a kdo chce, může okraj kadléčky po upečení potřít ještě trochou medu a obalit tento okraj v cukru - krupici.

Tento recept jsem vymyslela a věnovala tomuto regionu:o)

 

VANOVĚNKA

(AUTORKA MAGDA KALOVÁ)

 

 

 

RECEPT

 

40 G SÁDLA

120 G POLOHRUBÉ MOUKY

50G MOUČKOVÉHO CUKRU/ NEBO MEDU

60 G POVIDEL

1 VEJCE

LNĚNÉ SEMÍNKO

 

Všechny ingredience smícháme dohromady, kromě lněného semínka. Necháme chvilku v ledničce ztuhnout a pak pracujeme jak s těstem jak při výrobě perníčků: vyválet těsto a vykrajovat drobné tvary. Na každý kousek pak nasypat trochu lněného semínka a dáme to péct do vyhřáté trouby.

 

Recept vznikl jako poděkování obci Vanovice, že mi pomohla uskutečnit zde Malohanácké jarmark:o),

na který Vám letos zveme

23.7.2011

 

JÍDLA NA VESNICI

(DĚKUJI PANÍ VLASTĚ VALOVÉ

roz. Smékalové z Velké Roudky - vila Sibiř)

Ke snídani i k večeři bývala polévka,nejčastěji zelná-buď bílá nebo zasmažená .

Zelí bývala naložena vždy na zimu velká bečka,tzv. petrolinka-asi 100 litrů.

Bílá zelná - se vařila tak,že se dalo do hrnce trochu naloženého zelí s vodou ze zelí,přidalo vody,osolilo,okmínovalo a vařilo do měkka.zakverlalo mlékem s moukou a vajíčkem-někdy se přidala i smetana.K tomu se jedly brambory na loupačku.

Zasmažená zelná-do povařené se dala osmažená cibulka,zásmažka a zakverlala se zátěrkou z vody a mouky.Po zabijačce se do ní přidaly škvarky.Přikusovaly se opět brambory.

Ovocná polévka - se vařila v létě a na podzim,když bylo ovoce.Do vody se nakrájela nějaká jablíčka,kadlátky nebo dorance,osolila a okmínovala se-po uvaření do měkka se zakverlá smetanou s vajíčkem,podle chuti okyselí octem,přikusují se brambory.

Na jaře,když brambory už byly vyklíčeny,uvařil se velký hrnec krup,uskladnil se v chladu a kvečeři se daly do mísy,zalily smetanou,jedlo se lžícemi z mísy.Za horkých dní to všem moc chutnalo. Po večeři dostávali dělníci kromě jídla pro děti ještě velký krajíc chleba.

Když bylo o zabíjačce a mrzlo,dlouho se jedla polévka ovarová-černá,ve které se vařily jelita a jitrnice. Polévky ve všední dny bývaly zasmažované-někdy s těstovinami,luštěninami nebo s krupicí-nejčastěji to bývala bramboračka.

V neděli se vařila polévka masová-buď z drůbeže,vepře nebo hovězí.K masu z polévky bývalo často zelí a každou neděli se pekly buchty.Jiná jídla po polévce se střídala-např. mrkev na husto,která nebývala tak sladká, nebo kaše-nejlepší byla ječmená,jáhlová se sušenými švestkami,rýžová bývala méně často a až později.

Ve švestkovou sezonu se vařily knedlíky se švestkami-buď z bramborového těsta nebo nudlového,hojně posypané mákem a zalité smetanou nebo polité sádlem.Střídavě se vařily knedlíky a ob den pekly buchty se švestkami,nosil se oběd dělníkům na pole. Na pití stačila voda nebo černá káva z cikorky nebo žita.

Kynuté knedle patřily k lepšímu jídlu-nejraději s povidlím.

Bramborové šišky bývaly v zimě velmi často.

Dále se pekly tzv. kousky od chleba-když se pekl chléb, tak se vymazal železný hrnec a do něho se naskládala vrstva kuliček z chl.těsta,hodně promazala sádlem,a zase další vrstva ,až byl hrnec plný –peklo se to při chlebě v peci.Někdy se čerstvý chléb rozkrájel na malé kousky a rovněž se navrstvil na sebe do mísy.Každá vrstva se polila rozředěným povidlím ve smetaně a,posypala mákem a polila sádlem.Vše se krásně do sebe vsáklo a bylo velmi chutné.Jedlo se lžicí z mísy.

Jinak se jedlo ve svátky,o poutích a svatbách. Na pouť se zvala celá široká rodina,zabila se drůbež ,někdy i prasátko a vařilo a peklo se několik dní předem. Koláče se pekly v peci-púďáky,které byly buď velké,plněné tvarohem,povidlím,mákem anebo malé-ty se rozdávaly i na výslužku. Jedlo se i několik dní. Svatba byla také na jídlo náročná.

Masa bylo bohatě-většinou se zabilo prase,někdy i tele,drůbež a vařilo se vždy několik chodů. Podávala se vždy polévka,pak maso např. vařené a drůbky v omáčce,moučník,po chvíli opět celé se opakovalo od polévky ,opět druhý chod maso třeba pečené a zelí s knedlíkem,a tak se i s polévkou/ vždy jinou/ opakovalo několikrát.Mezi tím se vtipně žertovalo a popíjelo.

Zvláštní pečivo byl „ nevěstin koláč“.Ten byl upečen z dobrého koláčového těsta, vyváleného na celý plech a bohatě posypaného drobenkou.Hustě a rovnoměrně bylo napícháno mnoho špejlí,na kterých byly navázány barevnými stužkami drobné vykrajované cukroví z lineckého těsta.Při hostině pak nevěsta tento koláč krájela na malé čtverečky,na každém byla špejle s ozdobou a rozdávala je hostům